Windows Network Load Balancing

Spread the love

 

  1. Network Load Balancing (NLB) Nedir

 

Network Load Balancing (NLB) , ağ yükünün yük dengeleme ve hata toleransına bağlı olarak birden fazla sunucuya dağılımını yapan servisidir. Bu sebeple hizmet kesintisine uğramadan istemcilere hizmet sağlanabilir.

NLB üzerinde Windows yük dengelemedeki amaç client, müşteri veya dış ortamdan gelen yoğun istekleri sunuculara dağıtarak oluşabilecek problemleri hataları ve yavaşlamayı engellemektir. Gelen istekleri birden çok sunucu üzerinde dağıtarak sunucular üzerindeki yükün eşit olarak dağıtılarak tek bir sunucunun aşırı yük sebebi ile hizmet veremeyecek seviyeye gelmesini engellemek.

Yük Dengeleme : Hizmet veren sunucunun belirli bir kapasitesi ve band genişliği vardır. Bütün istemcilerin tek sunucu üzerinden hizmet alması performans düşüklüğüne sebep olmaktadır. NLB sayesinde aynı işi yapan farklı bir sunucuya da yönlendirme yapılır ve bu sayede performans artar.

Hata Toleransı : Sunuculardan birinin yedeği olduğu için ,herhangi birinin üzerinde güncelleme , bakım işlerini yaparken diğer sunucu hizmet sağlayabilir.

Ağ Yükü Dengeleme (Network Load Balancing – NLB); Windows 2000 ve 2003 Server ailesi işletim sistemlerinin bir parçası olarak Microsoft’un sağladığı bir teknolojidir.

“Windows Server ailesindeki Network Load Balancing servisini kullanarak kümeleme (clustering) sayesinde herhangi bir ağdaki Web sunucusu, FTP sunucusu, firewall sunucusu, proxy sunucusu, VPN sunucusu, media sunucusu, terminal sunucusu gibi sunucuların istemcilere kesintisiz ve kabul edilebilir bir kalitede hizmet vermesini sağlanabilir.”