Server 2012 İİS üzerinde Asp Web site Yayınlama

Spread the love

Merhabalar, bu makalemizde server 2012 İİS üzerinde asp website yayınlama işlemi yapacağız.İlk olarak html bir site açıp daha sonra asp site için rol kurma ve yayınlama gibi işlemler yapacağız

Öncelikle iis üzerinde .html uzantılı normal bir site açıp görüntüledikten, dosya adını .asp yapıp siteye ulaşamadığımı göreceğim ondan sonra asp kurma işlemlerini gerçekleştireceğiz

İİS rolünü kurduktan sonra açıp, üzerinde sağ tık add website deyip 192.168.1.1 ip sini yazıyorum. pyscial path olarak ta c/site yolunu gösteriyorum. Site klasörünün altında index.html adında bir sayfa mevcut.

site kurduk ve Explorer a 192.168.1.1 deyip ulaşmayı denedik. Siteyi aşağıdaki gibi görüntüleyebiliyoruz.

Şimdi site klasörünün altındaki “index.html” adlı dosyanın uzantısını sağ tık ‘rename’ diyerek değiştirip asp yapıyorum ve Explorer dan web sitesine tekrar ulaşmaya çalışıyorum.

Yukarıda ki fotoğrafta gördüğünüz gibi dosya uzantısını asp olarak değiştirdiğimde website görüntülenemiyor ve http error 403 hatası alıyorum.

Şimdi geldik asp yayınlamak için ne yapmalı kısmına.

Server manager’e rol eklemek için, add roles seçeneğinin seçiyorum.

Açılan ekranda next seçeneğini tıklayarak server roles bölümüne gelip, aşağıdaki yönergeleri izleyerek web server (iis) tab’ının altında ASP kutucuğunu işaretliyorum.

 

İşaretleme yaptıktan sonra gerekli olan features bilgisini veriyor ve bunlarında kurulmasını istiyor. Add Features diyerek kuruluma devam ediyoruz.

Bir sonraki adımları next’lerek devam ederek kurulum ekranına geliyoruz, kısa bir süre bekledikten sonra eklediğimiz ASP rolü kurulumu tamamlıyor ve close deyip çıkıyoruz.

 

 

Şimdi İİS içeridinde ASP çalıştırmak için gerekli rolü kurduk, ancak rolün iis te etkili olması için cmd ekranına gelip ‘iisreset /restart’ komutunu yazıyoruz.

İis restart edildikten sonra İis manager a default document kısmından olışturduğumuz index.asp sayfasını kontrol ediyoruz. İndex.asp sayfası yoksa ekliyoruz.

 

Aşağıdaki resimde ki gibi Default document içerisinde sağ tarafta ki add’ e tıklayıp açılan bölümde index.asp yazısını ekliyoruz.

Burada ki dosya adı benim klasör içerisinde kullandığım isimle aynı olmak zorundadır.klasör altından oluşturduğunuz dosya ve uzantı ne ise onun eklenmesi gerekir.Default.asp ile gelen hazır sitelerde bu eklemenin yapılmasına gerek yoktur.

İndex.asp yazısı name altına geldikten sonra Explorer a gidip 192.168.1.1 yazıp enter’a basıyorum ve .asp uzantılı index.asp dosyasını görüntüleyebiliyorum. Eğer ilk seferde olmazsa Explorer a kapatıp yeniden açın.

Bu makale de SERVER 2012 İİS üzerinde asp web site yayınlama işlemi yaptık.