Çok Şubeli yapılar için SD-WAN Avantaları?

Spread the love

 

SD-WAN teknolojisi ile local network ile wan network’ünü birbirinden ayıran  cihazların yönetimini tek bir noktadan yapabilir ve en önemli özelliği olarak farklı wan bağlantılarında optimizasyonu sağlayabilirsiniz. Sdwan’da hatlar aktif aktif olarak kullanılabilir ve Birden fazla hat tekil olarak yapılandırılarak önemli ölçüde performans sağlanır. “Örneğin Isp1’den 10Mbit, Isp2’den 10Mbit 2 farklı hattım olsun burada ki 2 hattı birleştirerek totalde 20Mbit bandwidht kullanabilirim”

SD-WAN’ın önemli bir uygulaması, şirketlerin internet maliyetlerini  daha düşük maliyetli hale getirerek internet kullanımı yapmak ve internet bağlantısını yüksek performanslı hale getirir.
Mpls gibi yüksek maliyetli platformlara çözüm olarak ortaya atılmıştır.
Farklı marka router,firewall ve  farklı ip adresleri, port, acl gibi detaylarda boğulmadan Application Base yönetimi yapılabilir
Networkler büyüdükçe karmaşıklaşır ve yönetimi zorlaşır.Geleneksel Site to Site’dan farklı olarak çok merkezli/şubeleri haberleştirme de basitlik, stabilite sağlayan teknoloji’de diyebiliriz.

  • Her trafik akışını (MPLS, İnternet, vb.) farklı hedeflere gönderebilir. Hattı daha verimli ve Total bandwidht ile kullanmanızı sağlar.
  • Konfigurasyona bağlı olarak, her hattın internet  performansını ölçer ve bu performansa dayalı policyler yazabilirsiniz.(Performansa dayalı yönetim)
  • SDWAN teknolojisine ait cihazları basit ve ölçeklenebilir bir şekilde oluşturmamızı sağlayan merkezi bir Controller cihazına ve cloud’dan yönetime ihtiyaç vardır

 

Merkezi Yönetim
Tüm cihazlar merkezi bir arayüzden yönetilebilir
ZTP(Kolay Kurulum)
Ağ’a takılacak cihaz için öncesinde konfig yapabilir ve tak çalıştır lokasyona gönderip kullanılabilir
Dynamic Path seçimi
Kullandığımız hat’da paket kaybı, gecikme meydana geldiğinde, alternatif olarak yedek hattan iletişim sağlanır.
Wan Optimizasyonu qos
Birden fazla ISP hattını tekil olarak kullanılabilmesini sağlar ve önceliklendirmeleri(QOS) yönetir

 

SD-WAN Kullanlması için sebepler

MPLS’den İnternet’e geçerek maliyeti azaltın ve tek ISP’ye bağlı olmadan çalışın

Yönetim kolaylığı

Kolay dağıtım (ZTP) ve yapılandırma (Grup yapılandırması, Merkezi yönlendirme politikası) sunun