Multi Chassis Trunking (MCT) Nedir

Spread the love

Ruckus Brocade’ e ait Multi-Chassis Trunking (MCT),  Layer 2 seviyesinde spanning tree protokolüne alternatiftir. Spanning tree, gerektiğinde bazı portları engelleyerek network’ü  loop’lara karşı koruyan bir teknolojiye sahiptir, bazı zamanlar  da çalışmasını istediğiniz portları çalıştıramaya bilirsiniz. MCT ise MCT üyesi cihazlar ile Cluster olarak çalışmakta ve mantıksal olarak tek cihaz olarak çalışmaktadır.
Yani bir çok switch’iniz var ve hepsi tek L2 seviyesinde stp’ye sahip.

Birden fazla switch’i standart LAG kullanarak birbirine bağlayan, mantıksal olarak tek bir switch gibi görünmesine olanak sağlayıp aktif-aktif yedekliliğini sağlayacak teknolojidir.

MCT, LAG’ın bütün avantajlarını devralır ve çoklu fiziksel bağlantıların tek bir mantıksal bağlantı olarak çalışmasıyla oluşan yeni bant genişliğini kullanır. Toplam trafik, linkler arasında akışa dayalı dinamik load balancing kullanılarak paylaştırılır ve herhangi bir link arızasında trafik milisaniyeler içerisinde geriye kalan link gruplarına taşınır.
MCT teknolojisin de MSTPd yapılandırılmaması gereki ve 32 adete kadar destekler

MCT Terim ve Bileşenleri

MCT Peers : MCT’nin mantıksal olarak tek bir switch gibi görünen node’larından her birini ifade eder.

MCT Clients : MCT peerlarına LAG kullanarak bağlanan switch yada serverları ifade eder. Client cihazlarda olması gereken tek özellik IEEE 802.1AX LAG desteğidir.

Inter-Chassis Link (ICL) : MCT peer’ları arasındaki tek yada LAG grubu şeklindeki fiziksel bağlantıyı ifade eder. ICL önemli bir bağlantı olduğundan link arızasına karşı LAG kullanılarak oluşturulması tavsiye edilir.

Keep-alive VLAN : ICL arıza kontrol mesajlarının devamlılığını denetleyen isteğe bağlı oluşturulan VLAN ifade eder.