ArubaOS 8.0 ve Teknolojileri Hayatımıza Neler Katar?

Spread the love

Mobility Master

Merkezi yönetim Farklı lokasyonlarda ki controller’ı tek bir platforman yönetilmesini sağlayan bir web platformudur.contrlerları gruplara/alt ,gruplara ,alarak yönetim yapmanızı ve 1 konfigurasyonu aynı anda grup içerisinde bulunan controller’a gönderilmesini sağlar

Ankara, istanbul ve izmir de, 3 ilçesinde ve bu ilçelerin 5’er lokasyonlarında controller olsun “abc” isimli bir ssid yi İlçe grunbunu seçip ilçede ki 5 controllar üzerinde oluşturabiliyorum yada sadece izmir grubunu seçip 15 Ap’de aynı SSİD yayınlayabilirim.

Her controller da Farklı arayüz, farklı firmware problemleri ile uğraşmazsınız

Prestij ve reklamı arttırmak için belirli zamanlarda bir çok yerde aynı anda SSİD yayını yapabilirsiniz. “gunesligunlerdileriz” veya “HappyNewyear” SSİD leri gibi

Controller Cluster

Aynı lokasyonda veya Farklı lokasyonlarınız da ki cihazları aynı cluster içerisine alıp birbiri ile yedekleye bilirsiniz.Ap’ler farklı controller’a client’lar ise aynı and 2. bir ap’ye tunel açarlar.
wireless görüşmesi esnasında 1. Cihazın kapanması herhangi bir kesintiye veya veri kaybı yaşanmaz

İl, ilçe ve mahalleler de ayrı controller’larımız olsun, sadece istanbul grup’una yada sarıyer gelip tüm ilçelere aynı aynı anda “Bayramınız kutlu olsun” ssid’sini gönderebilirim.

Multizone

Ap’nizi kiralayabilir yada ap kiraya verebilirsiniiz. Ap de ki 3. Ssid deki userlaır farklı network’de ki bir controller da tünnelleyebilirsiniz .

Ap’niz yok ise Kendinize ait bir ap olmadan network’ünü o lokasyona götürebilir

Ap’ niz var ise 2. Ssid trafiği doğrudan başka bir Aruba controllar’a götürebilirsiniz

Alışveriş merkezleri, Hava limanı gibi yoğun RF ortamlarının olduğu noktalarda havada ki sinyal kirliliğini önlemek ve wireless’ da en iyi hizmet sunmak için günümüzde ki en uygun çözüm.

Live upgrade

controllar firmwaer Upgrade sırasında herhangi bir kesinti yada reboot işlemi olmaz.Aynı rf alanı içerisinde ise Client’larınız kesintiye uğramaz.

AirGroup, AppRF, ClientMatchRap gibi controller servislerini ayrıca update edebilirsiniz

Airmatch

Wireless ortamında rf optimazasyonu yaparak, en iyi performansı sunar.

Ap’ler controllarla rf bilgilerini içeren amon dataları gönderirler.Bu dataları kullanarak controllar ortamda ki kullanıcı sayılarını, uzaklıklarını ve performanslı kanalarını listesine ekleyip ertesi gün uygular

Örneğin her Pazartesi toplantı odasında ki client yoğunluğu

RF protect

Rf protect ile havada spectrum analiz yapılır ve Kablosuz güvenlik tehditleri için önlem alınır.

Ortak ağ paylaşımının olduğu bir alanda “Xcafe ssid yayınlayıp” aynı isimde fakebir ssid yayınlayıp tüm web trafiği saldırgan tarafından dinlenebilir. Artık cep telefonlarımızdan bile ssid yayını yapabiliyoruz

ClientMatch

Roaming yani, 2 acces point geçişini tablet/telefon bilgisayarımız gibi cihazlarımız yapar , ancak bu cihazların roaming yeteneği sınırlıdır. Aruba bu konuda roaming’i kendisi yönetiyor ve device’ın kendisine uzak bir Ap’ de takılı kalma problemlerinin önüne geçiyor.

Teknoloji desteğğne göre client’larıFarklı ap’lere bölüyor(N destekli deviceAları ayrı, ac destekli cihazları ayrı Ap’de gruplandırıyor)

AppRF – PEF

Arubanın Controller üzerinde deep packet inspection yapmanızı sağlayan bir firewall teknolojisi.Demek oluyor ki networkde ki cihazlar üzerinde derin bir inceleme yaparak cihazların üzerinde geçen trafik bilgilerini görebiliyorsunuz. Aplication bazında layer 7 seviyesinde statefull firewalling yapabilirsiniz

Protocol Aware” DPI motoru: 3500 üzeri ön tanımlı uygulama içeren endüstrideki en iyi uygulama anlama
Kullanıcı ve Device bazında uygulama önceliklendirme ve trafik kontrolü
İşle ilgili kritik uygulamalara öncelik verir

Dynamic Segmentasyon

Ap controller kullanılmadan önce her ap’ye teker teker bağlanıp konfigurasyonu yapıyorduk.Controller sayesinde ap’leri tek bir noktadan yönetip konfigurasyon yapabiliyoruz.
Dynamic segmantasyon aynı işlemi kablolu bir network’de yapmamızı sağlıyor.Artık, switclere ayrı ayrı bağlanıp vlan açmak yerine, vlan’ları herhangi bir cli ekranı kullanmadan controller üzerinde oluşturabiliyoruz.(Aruba switch ile controller arasında GRE tunel kurulur)

Dynamic segmantasyon sayesinde switch üzerinde ki port’a bağlı user/device’ı tanıyıp ilgili vlana atabiliyor ve Controller ile switch üzerine vlan oluşturabiliyorsunuz

Aruba İnstant

Küçük ve orta ölçekli işletmelerde 2K user’a kadar Controller ihtiyacı olmadan merkezi bir yönetim yapılmasını sağlar.

Ap’leri network’e dahil ettikten sonra 1 tanesi kendisi master ilan eder ve controller’lık görevini üstlenir. Diğer Ap’ler ile de cluster oluştur. İnstant Ap kullanarak 1’den fazla Ap’yi tek bir yerden yönetip controller gibi kullanabilirsiniz. Üstelik Ap lisansı alınmasına gerek duymaz.

Örneğin İnstant Ap kullanarak 40 Ap’yi 1 instant Ap üzerinden yönetebiliyoruz

Airwave

Aruba’nın Multivendor oalrak desteklediği network Ap’controller switch gibi bir çok network cihazlarını merkezi olarak izleyebilmenzi ve yönetmenizi sağlar. Network cihazlarınızın belirleyeceğiniz aralıklar ile düzenli olarak backup almanızı, firmware upgrade yapmanızı, otomatik olarak network topology çıkartmanızı, ap’lere ait rf ve detaylarını görmenizi, network’deki client sayısını ve App bazında trafik yapılan adresleri görmenizi sağlar.

Örneğin Kat planı import edip Ap’ konumlandırmalarını doğru yaparak Clien’t bulunduğu lokasyonu harita üzerinde konumunu görüp, bağlı olduğu kanal bilgisini sinyal kuvvetini, nerelere trafik yaptığını ve UCC ile wireless üzerinde yapılan call kalite ve detaylarını görebiliyoruz.

Clarity

Airwave’in ve Central üzerinde kullanılan bir sorun çözme modulüdür. Network cihazlarının bağlantı problemlerini tespit edebileceğimiz. Association time − Authentication time − DHCP time − DNS time değerlerini bize detaylı gösterip troubleshoot yapma süremizi en aza indirger

Central

Cloud tabanlı merkezi yönetim platformu, İnstant Ap ve Switchlerinizi uzak lokasyonda ki internet ortamından yönetip, konfigurasyon yapmanıza olanak tanır. Cihazlarınızı Web browser üzerinden yönetebilir ve iphone, android cihazlarınızdan kolaylıkla yeni bir kablosuz yayını yapabilirsiniz

Netinsight (Data Capture Model)

Controller, Airwave, clearpass platformlarından çektiği bilgileri kullanarak Kullanıcı deneyimi ve en iyi wireless performansını optimize etmek için yapay zeka tabanlı Aruba çözümüdür.

Netinsight Global müşterilerde ki Problem ve çözümleri öğrenir, bilir ve doğru problem giderme yolunu size önerir.