Aruba VSX Teknolojisi

Spread the love

Aruba tarafından üretilen bu yedeklilik teknolojisi , Datacenter core ve distribution networklerde yüksek erişilebilirlik ve performans sağlamak, spanning tree bloklanmalarını engellemek için çözüm üretilen bir MC-LAG teknolojisidir.
Aruba 8320 8325 8400 serilerinde mevcuttur.

Switchler link yedekliliği kurar fakat control ve management Plane’i  ayrı olarak 2 adet olup birbirleri arasında anlık senkronize olurlar.
Arubanın bir diğer teknolojisi  vsf ve ırf ile karşılaştırmak gerekirse cisco vss, Aruba irf, vsf gibi teknolojiler’ de yedeklilik yapıldığında her fiziksel cihaz birleştirilip  mantıksal olarak tek bir cihaz gibi çalışırlar,  Stackwise Vss irf vsf gibi teknolojilerde 1 tane management ve control plane vardır.
 

Vsx’ de 2 switch’ de farklı ip üzerinden yönetilir ve konfigurasyonu yapılır, sadece layer 2 yedeklilik için geçerlidir layer 3 yedeklilik için  vsx üzerinde bulunan active- gateway  konfigurasyonu yapılır. Örneğin her vlan için bir active gateway tanımı yapmak gerekir.

Stp bir kaç komutluk iş olsada büyük ve geniş networklerde IOT cihazlarının da çoğalması ile  dikkat edilmesi gereken bir konudur