METRO ETHERNET

Spread the love

Merhabalar bu makalede sizlere metroethernet nedir avantajları nelerdir nerelerde kullanılması gerekir gibi bilgiler vereceğim. Şirketlerde network yapılarının büyümesi ile hız önemli bir faktör haline gelmiştir. Bu nedenle de metroethernet ihtiyacı ortaya çıkmıştır.

 

Metro Ethernet, şirket yapınızda adsl gdsl kullanmak yerine size daha fazla performans ve band genişliği sağlayarak, lokasyon fark etmeksizin bağlantı hızınızı yüksek seviyede tutarak, veri haberleşmesini sağlar.

Metro Ethernet hatlar, şubeler arası haberleşme için büyük şirketlerin tercih ettiği bir WAN ağıdır. Metro Ethernet Kendinize veya şirketinize özel Fiber kablolama yapısını kullanılarak band genişliği sorunu olmadan yüksek hızda veri aktarımı yapan teknoloji hizmetidir. Kablolama fiber yöntemiyle yapıldığı için bağlantı hızı 10gpbs kadar çıkabilir. Ayrıca fiber altyapısı kullanılması sayesinde bakır kablolama sorunları ortadan kalkar.

 

Bu teknoloji de kullanılan fiber bağlantı ve switch ile daha kolay hızlı ve ekonomik olarak internet erişimi ve haberleşme sağlanır.

 

Metroethernet Avantajları

 

Fiber bağlantı ile yüksek performans

Bant genişliği problemi yoktur.
Daha az donanım maliyeti

Hat kopması halinde 50 ms’den daha kısa bir sürede iletim yedek fiber optik hatta aktarılabilir.

SDH, router gibi cihazlara ihtiyaç duyulmaz sadece switch kullanılır

Kesintisiz çalışma altyapıya sahiptir

10 Gbps’e kadar veri erişimi

İndirme ve yükleme hızları eşittir

Cam ışık iletkenleri sayesinde elektriksel etkenlere dayanıklıdır

 

Metroetherneti hangi Kurumlar İçin uygundur ?

 

Çok yüksek hızlarda bant genişliği ihtiyacı olan, aynı anda hem internet, hem noktadan noktaya veya çok noktadan noktaya veri iletimi ihtiyacı duyan özel şirketlerin ve kurumların ihtiyacı oluşmaktadır.

Bu hızlı internet hizmetini gerek fiyat gerekte ihtiyaç olacak inceleyecek olursak, çözüm olarak kullanabilecek Kurum örnekleri Aşağıda ki gibidir

 

-Orta ve büyük ölçekli şirketler

-Kamu kurum ve kuruluşları

-Finans kurumları

-Plaza ve alışveriş merkezleri

-Büyük oteller, turizm merkezleri

-Hastaneler

-Üniversiteler, teknoparklar, serbest bölgeler

-Organize sanayi bölgeleri

-Taşıyıcı ve içerik sahibi işletmeler

Metro Ethernet noktadan noktaya erişim ve internet hizmeti olarak iki şekilde hizmet vermektedir

Noktadan noktaya MetroEthernet

 

Noktadan Noktaya Metro Ethernet, local de kullanılmakta olan Yerel Alan Ağ’ında ( LAN ) teknolojisinin Geniş Alan Ağları’na yani WAN’ a uyarlanmış halidir.

Fiber optik yapının gelişmesiyle Yerel Alan Ağları’nda kullanılan switclerin 3. ve 4. OSİ katmanlarında kullanılmasıyla birlikte uzak lokasyon lar arası çalışması noktadan noktaya metro Ethernet hizmetini sağlamıştır.

 

Noktadan noktaya hizmette, protokol ayarlarına gerek kalmadan internet hizmeti direkt servis sağlayıcısından elde edilir. Yani tüm iş servis saylayıcısındadır diyebiliriz.

Bu hizmet ile birlikte IP VPN yani birçok farklı alanlarda ki şirketlerin yada şubelerinin tek bir ağ üzerinde toplanıp haberleşmesini sağlar.

 

Örnekleme yapacak olursak, 1 merkezi 5 şubesi olan şirketler arası bağlantıda ortak dosya paylaşımları, site to site vpn gibi yapılar varsa noktadan noktaya metroethernet sayesinde local ortamda ki kadar performanslı çalışma ortamı yaratılmış olur

 

MetroEthernet İnternet Hizmeti

 

Kurumsal firmalarda çalışan sayısının fazla olması ve internet ortamında doenlaod upload yapmasıda mevcut olan bağlantıda problemlere yavaşlamalara yol açmaktadır.Metroethernet internet hizmeti sayesinde band genişliği sınırlamsı olmadan internet üzerinden uygulamaları

Kullanabilir ve daha stabil bir erişim sağlayabilirsiniz.

 

Metro Ethernet diğer hizmet türlerinden ayıran farklar aşağıda ki tabloda gösterilmiştir